Psihiatrs ir ārsts, kurš specializējas garīgās veselības traucējumu diagnostikā un ārstēšanā. Tā var būt vienreizēja konsultācija vai sadarbība ilgākā laika periodā.
Ārsts psihiatrs izvērtē pacienta veselības stāvokli ņemot vērā dažādus psiholoģiskos, bioloģiskos un sociālos faktorus. Ja nepieciešams sadarbojas ar citiem speciālistiem. Pēc konsultācijas vienmēr sekos arī turpmākās ārstēšanās ieteikumi, ja nepieciešams – ieteikumi medikamentozai terapijai.
Psihiatra konsultācija var būt noderīga pacientiem, kuriem ir dažādas garīgās veselības problēmas (piemēram, šizofrēnija, bipolāri traucējumi, garastāvokļa un trauksmes traucējumi, uzmanības deficīts un hiperaktivitāte (UDHS), Autisms, Depresija, ēšanas traucējumi, Obsesīvi kompulsīvi traucējumi (OKT) u.c. ilgstošas un hroniskas saslimšanas, paaugstināti riski garīgās veselības problēmām utml.
Psihiatrs var sniegt ieteikumus gan pacientam gan viņa ģimenei, kā ietekmēt simptomus un risināt attiecīgās problēmas ilgtermiņā
Psihiatra konsultācija ietver:
- Pacienta medicīniskās un psihiatriskās vēstures novērtēšanu
- Iepriekšējo apmeklēto speciālistu izrakstu un slēdzienu novērtējumu. Iepriekšējās ārstēšanas, medikamentu un hospitalizācijas apspriešana un izvērtēšana
- Pacienta ģimenes psihiatrisko slimību anamnēzes novērtējumu
- Pacienta vielu lietošanas vēstures novērtējums
- Pacienta simptomu konkrētu izrunāšanu
- Sarunu par iespējamiem garīgās problēmu cēloņiem vai pacienta sociālo attiecību, sociālās vides apspriešanu
- Ārstēšanas plāna sastādīšana
- Ja nepieciešams, medikamentu izrakstīšana